Elazığ'da maliyet arttı evde yapmak lüks oldu

Ramazan bayramına günler kala evlerde misafirlere ikram edilecek tatlı telaşı sardı.

Elazığ'da maliyet arttı evde yapmak lüks oldu

Elazığ’da dar ve orta gelirli  aileler geçmişte bayramlarda daha ekonomik olduğundan  evde baklava yapmaya yönelirken bu yıl maliyetler bütçeleri sarsacak.

MALİYET ARTTI HAZIR TATLIYA YÖNELDİLER

Geçmiş yıllara göre işlerin beklentinin altında kaldığını söyleyen esnaf Murat Çakmak “ Geçmişte baklava unu, nisaşta yetiştiremezdik. Son yıllarda artan maliyetler nedeniyle vatandaşlar daha ucuz diye hazır tatlıya yöneldi. Ucuz tatlıların ne kadar sağlık olduğu yapımında kullanılan   malzemenin kalitesi, miktarı tartışılır fakat; vatandaşın tercihi böyledir. Saygı duymak gerekiyor” dedi.

1 TEPSİ BAKLAVANIN MALİYETİ BİN LİRA!

Çakmak “ Bir kilo ceviz içi 350 lira, un ve nişastanın kilosu 35 lira, kullanılacak yumurta, tereyağı,süt, kabartma tozu, ay çiçek yağını hesaplayınca bir tepsinin maliyeti bin liraya neredeyse buluyor” diye konuştu.

Haberin Devamı İçin Tıklayın
1