CHP'den İhalesiz Yıkım Tepkisi

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen yıkıcı depremden sonra hasarlı binaların yıkımının ihalesiz verilmesi savcılığı harekete geçirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
CHP'den İhalesiz Yıkım Tepkisi
Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen yıkıcı depremden sonra hasarlı binaların yıkımının ihalesiz verilmesi savcılığı harekete geçirdi.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Konuyla ilgili haber-yorum yayınlayan Hakimiyet Gazetesi Elazığ’da verilen yıkım ihalelilerinin hukuksuz olduğunu belirtti.

Depremde hasarlı olan binaların yıkımı için vatandaşın en yüksek fiyatı veren firmayla anlaşması doğalken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Özel İdare’nin yetkin olmayan firmalara yıkım işinin verildiği iddia edildi.

Gazetenin haberine göre eski adı Harput Yetiştirme Yurdu, yeni adıyla Sevgi Evleri Koordinasyon Merkezi’nin beş yıldır kullanılmadığı ve 24 Ocak depreminde ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yıkım programına alındığı ifade edildi.

Aradan iki gün geçtikten sonra iş makinaları binanın çatı, kapı, pencere, kalorifer petekleri ve diğer malzemeleri sökmeye başladı.

Resmi ihale yapılmadan söküm yapılması üzerine diğer yıkım firmaları savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Bu şikâyet üzerine savcılık, yıkımı durduruyor ve ilgililer hakkında dava açılmasına karar veriyor.

Gazete haberinde yıkım işlerinin ilgili firmalara resmi olarak değil de “sen yıkımını yap sonra mevzuata uydururuz” şeklinde verildiği iddia edilerek bu konularda hassas olan AKP İl Başkanının duruma müdahale edilmesi beklendiği de vurgulanıyor.

Son zamanlarda keyfi uygulamalar sık sık ülke gündemine oturan Elazığ’ın yine böylesine kanunsuz konuyla basına malzeme olması bizleri üzmektedir.

“Sahipsiz Elazığ” söyleminden rahatsız olanların bu haber karşısında nasıl bir cevap vereceğini merakla bekliyoruz.

Yoksa gazetenin manşetten verdiği “Elazığ Muz Cumhuriyeti Olmasın” endişesine biz de kapılacağız.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Elazığlı | 04 Eylül 2021 09:50

    İl başkanını fazla gazlamayın mazallah Cumhur reisin Elazığ’daki temsilcisine yine posta koymaya kalkar

BUNLARA DA BAKIN