'Bizi Yediler'

Gri pasaport skandalı ile ilgili CHP ve İyi Partili belediyelerin de adı zikredilince Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İçişleri Bakanlığı'nın gri pasaport skandalıyla ilgili hakkında soruşturma açtığı 6 belediyeden Adıyaman Gölbaşı, Balıkesir Gömeç, Burdur Yeşilova ve Yozgat Yerköy Belediye Başkanlarıyla görüştü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Saymaz, soruşturma açılan 6 belediyeden 1’inin Ak Partili, 1’inin İYİ Partili, 1’inin kayyumla yönetilen ve 3’ünün ise CHP’li olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun insan kaçakçılığıyla kirletildiği bu bağışlanmaz suç bütün partilere dağıtılarak, hatta skandalın merkezi CHP'li belediyelere kaydırılarak, iktidarın eli temizlenmek isteniyor” dedi.


Saymaz’ın belediye başkanlarıyla yaptığı görüşmeler ise şöyle:

GÖMEÇ BELEDİYESİ
30 Ocak-2 Şubat 2021'de Kuzey Makedonya'nın Ohri şehrinde yapılan ‘Uluslararası Kış Festivali Kültür Organizasyonu'na 34 kişi gönderen Gömeç Belediyesi’nin Başkanı İrem Himam, tanıdıkları acenteci ve folklor öğretmeninin isteği üzerine onay verdiklerini vurgulayarak, “Festivale katılacaklarını söylediler. ‘Gri pasaport çıkarsak vize almak kolay olur' dediler. İkna oldum” dedi. Himam, “Korona tedbirleri yüzünden iki araba gitmişler. Bir araba döndü, diğeri dönmedi. Şoför bile… Bizi tek kelimeyle yediler” diye konuştu.

YEŞİLOVA BELEDİYESİ
Yeşilova Belediyesi ise 2018 yılında AB'nin Erasmus programı kapsamında 1300'den fazla gencin katıldığı, Roma'da düzenlenen ‘Dünya Mirası Turizm Delegeleri' etkinliğine çağrıldı. Pamukkale Üniversitesi'nden 387 öğrenciye pasaport çıkarıldı. Gençler üç grup halinde 2018'in haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında Roma'da ikişer hafta kaldı. Pasaportlardan 23'ü bugün kayıp. Başkan Mümtaz Şenel, kararın kendisinden önce alındığını kaydederek, “23 pasaport iade edilmemiş. Bu, Türkiye'ye dönmedikleri anlamına gelmiyor. Belediyeye bir şey bağışlamamışlar” dedi.

Sözcü yazarı Saymaz, her ne kadar olayların CHP belediyelerine sıçratılarak Ak Partili belediyeler aklanmak istiyor dese de kendisinin görüştüğü CHP’li belediye başkanlarının “bizi yediler” ifadelerini nasıl açıklayacak  merak ediyoruz. 

Bu konuda en mantıklı açıklamayı Ak Parti özcüsü Ömer Çelik yaptı ve yasal soruşturmaların başladığını, bir yanlışlık varsa yargının devreye gireceğini ama bu tür programların istismar edildiğini ortaya koydu.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN