Baskil'de Yetiştirildi, Yüzde 200 Verim Alındı

Özel haber: Elazığ'ın Baskil ilçesinde kendi imkanlarıyla sumak ağacı yetiştiren üretici, yetiştirdiği ağaçlardan yüzde 200 verim aldığını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Elazığ Hakimiyet Haber - Ömer Enes Yılar

Haber: Tuba TURHAN/Doğal antibiyotik olarak bilinen sumak bitkisi Baskil’de yetiştirildi. Hem yaprağı hem de verdiği meyvesi tıp sektöründe de kullanılan sumağın, insan vücuduna da birçok faydası biliniyor. 

Sumak ağacını Baskil’de yetiştiren çiftçi Ersan ARSLAN, bir ağaçtan yaklaşık 40 kilo sumak elde ettiğini, ürettiği sumağın pazarlamasında hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirtti. Ayrıca sumak ağacının suya ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde yetiştirildiği bilgisini veren ARSLAN, Baskil’de sumak ağacı ekiminin teşvik edilmesi ve tıp sektöründe de kullanılan bitkinin Baskil ile özdeştirilerek yeni bir marka değeri oluşturulması için yetkililerden destek istedi.

İNSAN VÜCUDUNA ÇOK FAYDALI
Yetiştirdiği sumağın insan vücuduna birçok faydası olduğunu belirten Çiftçi Ersan ARSLAN, şu bilgileri verdi: “Baskil’de 3 yıl önce sumak ağacı ektik. Ekin verecek mi diye denemek istedik. Baskil’in kayısısı çok meşhur, patentini Malatya aldığı için biz de sumağı denedik. Sumak ağacı acaba Baskil’de yetişir mi diye görmek istedik. 3 yıl içerisinde ürün bize katma değer kattı. Denemek için bir ağaç ektik ve 4 yıl içerisinde yüzde 200 verim aldık. Baskil Belediye Başkanı’na da bu durumu söyledik. O da ilgileneceğini söyledi. Sumağın en büyük özelliği karaciğer ve kalp hastalarını korumasıdır.”

YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLENİYOR
Sumağın ihracata açık bir potansiyeli olduğunu belirten Çiftçi ARSLAN, Baskil’de yetişen sumağın teşvik edilmesi ve bir marka haline gelmesi için yetkililerden destek beklediklerini aktararak şunları söyledi: “Çay bardağına koyulup içildiği zaman antibiyotik özelliği gösteriyor. Bu ağacın yaprağı bile çok faydalı, yaprağını alıp dişteki iltihaplı yere koyduğunuz zaman iltihapı bile kurutuyor. Antibiyotik içmenize gerek kalmıyor. Bu ağacın birçok özelliği var. Biz Baskil için patentinin alınmasını istiyoruz. Buradan Ticaret Odası Başkanı Asilhan Arslan’a, Elazığ Valisi’ne ve Baskil Belediye Başkanı’na sesleniyorum, Baskil’e katma değer katılması ve dünyaya ihracatının yapılması için sumağın patentinin alınmasını istiyoruz. Sumak ağacına su verilmesine gerek yok, kendi kendine gelişen bir ağaç. Alttan kendi kendine tohumlanarak etrafa yayılan bir ağaç. Biz Baskilliler olarak denemesini yaptık, istiyoruz ki Baskil herkese teşvik edilsin. Ticaret Odası Başkanı Asilhan Arslan’ın, Elazığ Valisi’nin ve Baskil Belediye Başkanı’nın bize destek olmasını istiyoruz. 

SUMAK HAKKINDA
Sumak yabani bir bitkidir. Sumağın yaklaşık olarak 150 türü bulunmaktadır. Sumağın sıcak yerlerde yetiştiği bilinmektedir. Sumak bitkisinin meyvesi küre şeklinde, kırmızımsı bir renkte ve ekşi bir tattadır.

NASIL TÜKETİLİR?
Sumak uygun şekilde kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılarak öğütülür ve baharat olarak kullanılır. Sumak kokuyu azaltma özelliğinden dolayı soğanlı salatalarda tercih edilen bir baharattır. Sumağın faydaları nelerdir?

SUMAĞIN FAYDALARI NELERDİR?
- ABD’de gerçekleştirilen çalışmalarda, kalp hastalıklarına, kansere ve yaşlanmaya sebep olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getirdiği tespit edilmiştir. Araştırmalara göre sumak, DNA tamirini sağlıyor.

- Sumak içerdiği antioksidanlar ve antimikrobiyal özelliğiyle hazımsızlığı ve iştahsızlığı gidermeye yardımcı olur.

- Kusma ve ishali kesmeye destek olduğu gibi, boğaz ve diş eti hastalıkları gibi birçok rahatsızlık için de tedavi yönteminde kullanılır. 

- Sumağın grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücut bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı koruma oluşturur.

- Sumağın ayrıca ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. 

- Sumak solunum sistemini düzeltmeye yardımcı olur.

- Sumak kan şekerini ve kolesterolü düzenlemekte oldukça etkilidir.

- Sumak adet düzensizliği yaşayanlara veya adet döneminde ağrı yaşayanlara oldukça faydalıdır.

SUMAK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Sumak çayı yapmak için bir tatlı kaşığı sumağı bir bardak suyun içerisine koyarak cezvede kaynatabilirsiniz. Sumak çayı birkaç dakika kaynadıktan sonra sumak çayını tüketebilirsiniz. Peki, sumak çayının faydası nedir? Sumak çayının yan etkisi var mı?

- Sumak çayı doğal bir antioksidandır. 
- Sumak çayı kronik faranjite iyi gelmektedir.
- Sumak çayı boğaz ağrısını geçirir balgam gibi şikâyetleri azaltır.
- Sumak çayının solunum yollarına etkisi de oldukça fazladır bu etkisiyle öksürüğe iyi gelmektedir.
- Sumak çayı tüketerek kanser riskini düşürebilirsiniz çünkü bu şifalı çayın kanser türlerine karşı koruyucu bir etkisi vardır.
- Sumak çayı enfeksiyona karşı da oldukça koruyucudur.,
Dünyada rakamsız çeşidi bulunan sumak ağacı Türkiye'de Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde dağlık alanlarda bolca yetişiyor. Karasal abuhavaya sahip Karaman'ın hemen kuzeyinde sönmüş volkanik Karadağ'da da endemik bir sumak cinsi bulunuyor. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN