Başarılı?

Son iki günden beri ilginç bir haberle karşı karşıyayız. Haber, filmlere konu olacak şekilde çevre ve doğa kılıfı giydirilmiş ama gerçekte insan kaçakçılığı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

”Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme projesi kapsamında Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi’nden Almanya’nın Hannover Şehri’ne giden 45 kişiden sadece 2’si ülkeye geri döndü!” haberleri okuyan saf okurlar, acaba yollarını mı kaybettiler diye düşünürken olay resmi bir proje üzerinden insan kaçakçılığına kadar vardırılmış.

Aslında olay yeni değil. Medyada yeni yer bulsa da skandal olay aslında 14 ay önce yaşanıyor.

Yeşilyurt Belediyesi, tüm masrafları Almanya’nın Saksonya Eyaleti Hannover şehrinde faaliyet gösteren özel bir firma olan Mega Kilit GMBH şirketi tarafından karşılanacak; “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında toplamda 45 kişinin yurtdışına gönderilmesi için 03/09/2020 meclis oturumunda karar alıyor.

Ancak bu resmi işleme rağmen, Yeşilyurt Belediyesi’nden sadece 2 kişi heyette yer alıyor. Bunun dışında kalan 43 kişinin nasıl belirlendiği, kimler olduğu çok bilinmiyor.

Söylenen o ki, Almanya’daki şirket sahibi çevre duyarlılığı ile ilgili bir projeyi Yeşilyurt Belediyesi’ne sunuyor, Belediye başkanı da “nasıl olsa belediyemiz kasasından bir para çıkmıyor, gidip çevre duyarlılıklarını geliştirsinler” diye projeyi kabul ediyor.

Ancak listeyi ne alakaysa ve ne hikmetse Bingöl/Servi eski  Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın yaptığı iddia ediliyor. Ali Ayrancı ise bu olayla hiçbir alakası olmadığını ifade ediyor. 

Sonrası malum. Gidiş ve dönmeyiş… İşin elbette hukuki süreci ve bir sonucu olacak ama çevre gibi bir konu kullanılarak yurt dışına insan kaçırmak ancak bizlerin düşüneceği bir ultra akıl dolu bir proje olur. 

Birçoklarının resmi sığınma isteyerek alman vatandaşı olma yolunda ilerlediği bu kaçakçılık için CHP Milletvekili Gürsel Erol açıklama yaptı ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

Olayda iyi niyetten kaynaklı bir suç var ama itiraf etmek gerek ki bu yöntem epey çalışılmış ve akıl fışkıran başarılı bir proje?... Keşke bu zekâmızı bilim ve teknoloji alanında da kullansak da birçok icadın mucidi biz olsak.

Tabi bizimkisi bu olay üzerinden biraz ironi yapmak. Umarız bu suçu işleyenler ve Almanya’da izlerini kaybettirenler bir an önce yakalanır ve yurda döner.

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN