Baltaşı'nda Hayaller Gerçek Oldu

Özel Haber: TRT Belgesel kanalında yayınlanan 'Büyük Düşler Büyük İşler' adlı program kapsamında Elazığ'ın Palu İlçesi Baltaşı Köyü'nde yapılan Bilim ve Hobi Evi, öğrencilerin büyük beğenisini kazanırken gelişimlerinde de önemli bir katkı sağladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Elazığ Hakimiyet Haber - Funda GÖĞEBAKAN

Geçtiğimiz yaz Temmuz ayında çekimleri yapılan ve bu hafta TRT Belgesel kanalında yayınlanan Büyük Düşler Büyük İşler programının adresi Elazığ’ın Palu ilçesi Baltaşı köyüydü.  Temmuz ayında çekilen program geçtiğimiz hafta yayınlandı ve büyük beğeni kazandı. 

Büyük Düşler Büyük İşler, programı kapsamında okul bahçesi içerisinde bulunan ek binanın eksiklikleri onarıldı, dış ve iç cephesi doğaya uygun ve çocukların isteklerini karşılayabilecek tasarımlarla süslendi, binanın içi masalsı dekorlar, zeka oyunları, bilimsel materyallerle donatıldı ve çocukların etkinlik yapabilecekleri kullanışlı bir sahne Bilim ve Hobi Evi’nin baş köşesine konduruldu.

Okul Müdürü Mesut Doğan, Hakimiyet TV’ye Bilim ve Hobi evi ile ilgili bilgiler verirken programın Palu’nun tanıtımına katkı sağladığını ve Bilim ve Hobi Evi’nin çocuklara okulu sevdirdiğini ve büyük bir özgüven kazandırdığını aktardı. 

“OKULUMUZU BEĞENDİLER”
Programa başvuru ve değerlendirme süreciyle ilgili bilgiler veren Baltaşı İlk ve Ortaokulu Müdürü Mesut Doğan, şunları söyledi: “Bizler de bir TRT Belgesel kanalı izleyicileri olarak bu programı gördük ve neden olmasın diye düşündük, ardından da başvuruda bulunduk. Yaklaşık 2-3 ay süren bir görüşme sürecimiz oldu. Okulumuzun ve yapılmasını istediğimiz ek binamızın fotoğraflarını gönderdik. Bu süreçlerin ardından ön görüşmeye geldiler ve okulumuza geldikten sonra sıcak bir ortamımız olduğunu, iyi niyetli öğretmenlerimiz olduğunu gördüler ve 6 Temmuz’da buraya belgeseli çekmeye geleceklerini söylediler.”

“ÖZGÜVEN KAZANDILAR” 
Yapılan Bilim ve Hobi Evi’nin çocukların gelişimine büyük katkı sağladığını ve okula gelme heyecanlarını artırdığını söyleyen Okul Müdürü Mesut Doğan; “Çocuklarımızın ufku genişledi. Kendilerini ve köylerini ekranlarda gördüler ve bizim köyümüzde de olabilir dediler. Belki de birçok okulda olmayan imkanlara kavuştular ve bir özgüven kazandılar. Şuanda öğrencilerimiz bilim ve hobi sınıfından faydalanıyorlar. Bakış açıları bile değişti, okula gelme heyecanları arttı” ifadelerini kullandı.  

PALU’NUN TANITIMINA KATKI
Programın Palu’nun tanıtımına da katkı sağladığını söyleyen Müdür Doğan, son olarak şunları söyledi: “İnşaat süreci 5 gün sürdü. Köylülerimiz, yetkililerimiz el birliğiyle sıcak bir ortam oluşturduk. Aynı zamanda bu durum Palu’nun tanıtımına da katkı sağladı. TRT Belgesel’de program yayınlanırken Palu Köprüsü’nden, Palu’dan, köyümüzden görüntüler yer aldı. Köyümüzdeki pekmez yapımı, bal taşı isminin nereden geldiği gibi konular da programda yer aldı. Programın bu şekilde hem köyümüzün hem de ilçemizin tanıtımına katkı sağladığını düşünüyorum.”

“BİZİM İÇİN BİR HAYALDİ”
Programdaki en dikkat çeken isimlerden biri olan Zeynep isimli öğrenci ise Bilim ve Hobi Evi’nin kendileri için bir hayal olduğunu belirterek şunları söyledi:  “Burası bir depo halindeydi ve şimdi yepyeni bir sınıfa dönüştü. Burada oyun oynayabiliyoruz, ders çalışabiliyoruz, resim ve birçok etkinliği yapabiliyoruz. Burası bizim için bir hayaldi, düşünemeyeceğimiz kadar da güzel oldu. Burada birçok etkinlik yapıyoruz.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN