Bahşi: 'Okul Bazlı Ödenek Tahsisi Uygulamasına Geçilmelidir'

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, 'Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bahşi: 'Okul Bazlı Ödenek Tahsisi Uygulamasına Geçilmelidir'
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, "Okulların personel ihtiyacı karşılanmalı, okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmelidir" dedi.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi, yaptığı açıklamayla okulların personel ihtiyacı sorununa dikkat çekerek okul bazlı ödenek tahsisi uygulamasına geçilmesi önerisinde bulundu.

"PERSONELE HER ZAMANKİNDEN FAZLA İHTİYAÇ VAR!" 
Pandemi koşulları nedeniyle okullarda personele her zaman olduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Bahşi, şunları kaydetti: "Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, salgının yaygınlaşma riskinin bertaraf edildiği, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Eğitimcilerin aşı ve PCR testi yaptırmaları konusundaki hassasiyet, temizlik başta olmak üzere yardımcı hizmetleri yürüten personelin istihdam edilmesinde de gösterilmelidir. Okullarımızın salgın şartlarında açık tutulması kararlılığı, personel ihtiyacı karşılanarak güçlendirilmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz verilmemelidir."

ÇOK SAYIDA OKULUN YARDIMCI PERSONEL İHTİYACI GİDERİLMEDİ
Okulların açılmasının üzerinden 1 ay geçmesine rağmen çoğu okulun personel ihtiyacının karşılanmadığını belirten İbrahim Bahşi, açıklamasının devamında: "Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanmadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen halen çok sayıdaki okulun yardımcı personel açığı giderilememiş, TYP kapsamında alınan personel de ihtiyacı karşılayamamıştır. Hatta TYP kapsamında alınan personelin geçmiş yıllarda alınan personelden daha az olması, ihtiyacın daha fazla olduğu bu salgın döneminde alınan tedbirleri boşa çıkaracak bir karara dönüşmüştür. 
Salgın sürecinde okulları açık tutmak, öğrenme kayıplarını tespit etmek, telafi eğitimleri düzenlemek gibi zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte, sorunları çözmekte zorlanmaktadır" ifadelerini kullandı. 

OKUL BAZLI ÖDENEK TAHSİS EDİLMELİ
Açıklamasında son olarak her yıl tekrarlanan sorunlar için okul bazlı ödenek uygulaması önerisinde bulunan Bahşi: "Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememekte, her eğitim-öğretim yılının başında sorun kendini tekrar etmektedir. Bu sorunun kökten çözümü için okul bazlı ödenek tahsis edilmeli, personel dışı cari harcamaların yönetilmesi için ödeneklerin doğrudan okul yönetimleri tarafından kullanılması sağlanmalıdır. 
Unutulmamalıdır ki, yetersiz ve eksik personel, yetersiz ve eksik kamu hizmetine; yetersiz ve eksik kamu hizmeti ise olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır. Okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının okulları açık tutmak için verdiği mücadele, bürokratik engellere, kırtasiyeciliğe, idareimaslahata ve ödenek yoksunluklarına kurban edilmemelidir.  Okulların yardımcı personel ihtiyacı bir an önce karşılanmalı; okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir" dedi.  

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Elazig | 07 Ekim 2021 12:22

    Sayın sendika yetkilisi. Öğretmenlere verilen eğitim ve öğretime hazırlık ödeneği zaten bir ikramiye kadar. Ve bu ödenek eğitime ayrılmıyor, öğretmen bu ödeneği şahsi işlerinde kullanıyor. Bu büyük vebaldir. Her okulda 30 öğretmen olduğunu dusunurseniz bu rakam küçük bir okul için 45 bin lira yapar ve bu ödenek öğretmene değil okul bütçesine aktarılmali bütün ihtiyaclar kırtasiye ve fotokopi işlemleri dahil bu ücretten karşılanmalıdır

BUNLARA DA BAKIN