Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi ve 2019 Yılı Cefer Cabbarlı Mükafatı Takdim Töreni Yapıldı

'Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi ve 2019 Yılı Cefer Cabbarlı Mükafatı Takdim Töreni' 21 Eylül 2021 Salı günü saat: 10.00'da Manas Kültür Evi'nde gerçekleşti. Toplantıya, Fırat Üniversitemizdeki çalışmalarıyla Cefer Cabbarlı ödülüne layık görülen akademisyenler ile şehrimizin önde gelen şair, yazar ve sanatçıları katıldı. 

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Azerbaycan'ın Karabağ Zaferi ve 2019 Yılı Cefer Cabbarlı Mükafatı Takdim Töreni Yapıldı
“Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi ve 2019 Yılı Cefer Cabbarlı Mükafatı Takdim Töreni” 21 Eylül 2021 Salı günü saat: 10.00'da Manas Kültür Evi'nde gerçekleşti. Toplantıya, Fırat Üniversitemizdeki çalışmalarıyla Cefer Cabbarlı ödülüne layık görülen akademisyenler ile şehrimizin önde gelen şair, yazar ve sanatçıları katıldı. 
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Doç. Dr. Süleyman Kaan Yalçın’ın sunumuyla iki bölüm halinde gerçekleşen toplantıda; Azerbaycan Yüksek Tasdik Komisyonu Akreditasyon Şubesi Başkanı ve Cefer Cabbarlı Mükâfatı Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Asif Rüstemli; Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Buran ve Prof. Dr. Tarık Özcan, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi; TÖMER Müdürü ve aynı zamanda Cefer Cabbarlı Mükâfat Komisyonu üyesi Doç. Dr. Süleyman Kaan Yalçın, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi ve İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Seda Arıkan, Manas Yayınevi’nin Genel Koordinatörü M. Şener Bulut, Elazığlı şairler Günerkan Aydoğmuş ve Hadi Önal tarafından, Karabağ Zaferi ve Cefer Cabbarlı hakkında konuşmalar yapıldı. 

Toplantıya Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri araştırma görevlileri, lisans ve lisansüstü öğrencileri: Arş. Gör. Tuğba Gökbayır, Arş. Gör. Mehtap Öztürk, Mehmetcan Gökbayır, Arş. Gör. Sema Oruç, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğretim görevlisi Ertuğrul Çeçen, Fırat Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencisi Növreste Rüstemli ile Hat ve tezhip sanatçımız Nihat Oğuz da iştirak etti. 

Programın birinci bölümünde Türkiye Azerbaycan münasebetleri, Tarihî yönüyle Karabağ ve Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi konuları ele alındı. Toplantıda bestesi Azerbaycanlı Reşit Bekirof’a ait Nazende Sevgilim adlı şarkı Elazığ Musiki Cemiyeti Keman Kürsüsü Öğretmeni Nurselin Yılmaz’ın eşliğinde kıymetli sanatçımız Naci Sönmez tarafından icra edildi. 

Programın ikinci bölümde ise 35 yaşında dünyasını değişmesine rağmen Türk dünyasına ölümsüz eserler bırakan Azerbaycan edebiyatının ünlü siması ve Azerbaycan’ın aydınlık yüzü yazar, şair, senarist Cefer Cabbarlı hakkında önce Cabbarlı Mükâfatına layık görülen akademisyenler ve kültür insanları tarafından değerlendirmeler yapıldı. 

Programın son bölümde ise 2019 yılında yayınlanan ve öykü aktarmaları Doç. Dr. Süleyman Kaan Yalçın tarafından, öykü tahlilleri ise Doç. Dr. Seda Arıkan tarafından yapılan ve 2019 yılında Cefer Cabbarlı Mükafatına layık görülen “Cefer Cabbarlı Öyküleri Aynaya Yansı(ma)yanlar” adlı eserin mükafat takdimi gerçekleştirildi. Cefer Cabbarlı Ev Müzesi adına Mükâfat Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Asif Rüstemli, Doç. Dr. Seda Arıkan’a ödülünü takdim etti. Toplantı, kıymetli sanatçımız Naci Sönmez’in Karabağ Şehitleri için okuduğu Yemen Türküsü ile sona erdi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN