Atanmanın Yolu 3600

Atanamayan öğretmenlerin sorunu yıllardır ülkemizin kanayan yarası... Maalesef bu sorun her geçen yıl üniversitelerin verdiği yeni mezunlarla daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Türk Dili ve Edebiyatı mezunu Ekrem Demir de birçok meslektaşı gibi yıllardır atanmayı bekliyor. 

 İYİ Parti grubunda Meral Akşener'in kürsüye çıkardığı Demir, söyledikleriyle hem düşündürdü hem de vicdanları sızlattı.

Atanamadığı için şimdilerde markette çalıştığını ifade eden Demir, "KPSS'ye hazırlanmak maddi ve manevi bizi yıpratıyor. Markette, kafede çalışmak için mi öğretmen olduk? 'Her ile üniversite açtım her bölümü ekledim' demek kolay. Önemli olan buradan mezun olanlar mesleklerini yapabiliyorlar mı?" ifadelerini kullandı. 

Açıklamasının devamında torpil iddialarına atıfta bulunan Demir, "Bir gün ücretli öğretmenliğe başvurmak zorunda kaldım. Başvurum olumsuz oldu. Merak edip kapıya asılan listeyi görmeye gittim. Listede kendi bölümümde öğretmenlik yapacak arkadaşın ismini ve bölümünü gördüm. Arkadaş muhasebe mezunu. Buradan soruyorum herkese kardeşinizin, çocuğunuzun Türk Dili ve Edebiyatı dersini muhasebe mezunu birinden almasını ister misiniz?" dedi.

Ekrem Demir, tüm atanamayan öğretmenler adına konuşmuş ve ülkenin gerçeğini söylemiş. Bu gerçeklerin, İyi Parti kürsüsünden söylenmesi bu gerçekliğin yok sayılmasını gerektirmez.

Ülkemizde ne yazık ki atanamayan öğretmen sorununun en büyük sebeplerinden biri de ilerlemiş yaşlarına ve eğitim öğretime ciddi bir katkı sunmamalarına rağmen emekli olmayı düşünmeyen öğretmenlerimizin varlığı. Onlara da hak vermemek mümkün değil. Zaten zor geçinen öğretmenlerimiz emekli olduklarında daha sıkıntı çekecekler.

Yaşı 55 ve üzerinde olan öğretmenleri gözü hükümetin müjdesini verdiği 3600 ek göstergesinde. Bu yasa çıktığı anda on binlerce öğretmen anında emeklilik dilekçesi verecek ve büyük bir ihtiyaç oluşacak okullarımızda.

Bunun gerçekleşmesi ile de yine atama bekleyen on binlerce genç ve meslek aşkı dolu olan öğretmenlerimiz sahaya inecek. Hem çok sevdikleri mesleğe kavuşmuş olacak gençlerimiz hem de çocuklarımız daha aktif ve kendilerine  zaman ayıracak öğretmelerle tanışmış olacak.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN