Anestezili Mr  Çekimlerine Başlandı

Sağlıkta yeni bir hizmet anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. MR çekimini yaptıramayan, nefes darlığı, bayılma, korku, kaygı, endişe gibi durumları yaşayan hastalara  anestezili MR çekimlerine başlanıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Hakimiyet Haber - Tuba TURHAN

Anestezili MR çekimleri; bebekler, çocuklar, fobisi olan yetişkinler, bunama durumu olan yaşlılar, mental retarde olan ve belirli bir pozisyonda uzun süre kalamayacak olan hastalar için uygulanmaktadır. Bu yöntemle hastanın vücuduna verilen anestezi sonucunda hasta uyku durumuna girer ve MR tüpüne uyurken sokulur. Böylece hastanın her ne sebepten olursa olsun hareket etme durumu da engellenmiş olur.
 Hastalara  işlem öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılarak işlem uygulanmaktadır. Bu yöntem uzman hekimlerin gözetiminde ve kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Uygulama görüntüleme merkezimiz içerisinde yapılmakta,  MR çekimi bittikten sonra derlenme odasında hastaların kendilerine gelmeleri ve dinlenmeleri sağlanmaktadır.
Kapalı alan korkusu gibi nedenler yüzünden MR çekimini yaptıramayan, tanı ve tedavileri geciken hastalara bu yöntemin önemini anlatan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Onur HANBEYOĞLU, “ MR kapalı bir ortamda yapıldığı için kapalı ortam fobisi olan hastalarımızın işlemden çekinmeleri, dolayısıyla da hastalıklarının tanı ve tedavisi gecikebilmektedir. Biz bu tür fobisi olan ya da mental retarde olan, bir takım nörolojik problemleri olan hastalarımıza bu işlemi sedasyon dediğimiz yarı uyku halinde anestezi uygulamasıyla gerçekleştirebiliyoruz. Hastalarımız ağrı duymadan ya da korku hissine kapılmadan rahatlıkla bu işlemi yaptırabilmektedirler.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN