Elazığ, ilk sırada

DHT'nin (Döviz Tevdiat Hesabı) en çok arttığı ve en çok azaldığı 20 şehir açıklandı. En çok döviz bozduran şehirler listesinde Elazığ birinci sırada yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ, ilk sırada
DHT’nin (Döviz Tevdiat Hesabı) en çok arttığı ve en çok azaldığı 20 şehir açıklandı. En çok döviz bozduran şehirler listesinde Elazığ birinci sırada yer aldı.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Eylül ayında birikim yapan vatandaşların yarısı dolardaki yükselişi fırsat görüp DTH'larını (Döviz Tevdiat Hesabı) çözdü, yarısı daha da artırarak hızlı yükselen kur dönemine daha yüksek DTH hesabıyla giriş yaptı.

Haziran ayı ile Eylül ayı arasında Döviz Tevdiat Hesabının en çok azaldığı iller sıralamasında Elazığ 1. sırada yer aldı.

EN ÇOK DÖVİZ BOZDURAN ŞEHİR ELAZIĞ
Türkiye’nin 81 ilinde tasarruf mevduatı amacıyla bankalarda tutulan döviz hesaplarında bu dönemde 61 milyar TL’lik artış gerçekleşti. İller bazında bakıldığında ise oransal olarak en yüksek DTH artışı sırasıyla Aksaray, Kırşehir, Bingöl, Hatay, Osmaniye, Antalya, Rize, Yalova, Kahramanmaraş ve Kocaeli’de gerçekleşti. Aynı dönemde en çok döviz bozduran şehirler olarak Elazığ, Hakkari, Batman, Çankırı, Kırıkkale, Ardahan, Giresun, Erzincan, Kars ve Diyarbakır oldu.

DTH hesaplarındaki artışta Orta Anadolu illeri öne çıkarken, Doğu ve Güneydoğu illerinde DTH'ların çözüldüğü dikkat çekti. Altın fiyatındaki ralliyi ise Türkiye'de sadece 3 il yakalayabildi.

Fintürk verilerine göre 81 il, döviz konusunda tam anlamıyla ikiye bölündü. Birikim yapanların yarısı dolardaki 9 TL’ye yaklaşan yükselişi fırsat görüp DTH’larını çözerken, yarısı daha da artırarak hızlı yükselen kur döneminde daha yüksek DTH hesabıyla giriş yaptı.

Altında ise 81 ilin yüzde 76’sı isabetsiz bir kararla altın hesaplarını çözerken sadece 3 il, altın mevduatlarını daha da artırdı.

Yani dövizde 8 TL’den 13,35 TL’ye yükselişten hemen önce ülkenin ağırlıkla Orta Anadolu bölgeleri ile kıyılara yakın bölgelerinde dövize hücum gerçekleşirken, doğu ve güneydoğu bölgelerinde DTH çözülmeleri gerçekleşti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN