Balakgazi Anaokulu birçok projesiyle e twinning çalışmalarında yer aldı

Elazığ Balakgazi Anaokulu 'Doğadan Nefes Al', 'Pandemi Döneminde Dijital Bağımlılığı Geleneksel Oyunlarla Yeniyoruz', 'Yağmur Suyu Hasadı' projeleriyle eTwinning çalışmalarında yer aldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Balakgazi Anaokulu Müdür Yardımcısı Şeyma Öz,  “Doğadan Nefes Al” isimli Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sürdürülen ,eTwinning  çalışmaları kapsamında yer aldığı projesini anlattı. Müdür Yardımcısı Öz: ‘’Breathe From Nature ’adlı proje 3 farklı ülke 9 şehirden  10 Türk,1 Yunan ve 1 Roman öğretmen ve  öğrencilerle ocak ayında başlayıp mayıs ayının sonuna kadar devam eden bir projedir" dedi.

Şeyma Öz, bu proje ile hem yüz yüze eğitim döneminde hem de pandemi döneminde çocukları dört duvar arasından çıkarıp müfredattaki konularla da paralel tutularak oyun, deney, gözlem, yaratıcı drama,oryantiring vb. etkinliklerle eğlenerek, eğlenirken de “doğadan öğrenmeler” sağlamayı amaçlayarak yola çıktıklarını belirterek şunları kaydetti: "Bu amaç doğrultusunda yola çıktığımız projemizde  hem öğrencilerin hem velilerin doğa konusunda bilinçlenerek farkındalık kazanmalarını hedeflediğimiz projemizde amaçlarımıza ulaştığımızı düşünüyoruz."

Ayrıca Balakgazi Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hilal Ercan'ın prjeleri de eTwinning çalışmalarında yer aldı.

Pandemi  Döneminde Dijital Bağımlılığı Geleneksel Oyunlarla Yeniyoruz” adlı projede yer alan Balakgazi Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hilal Ercan; "Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzayan evde kalma süresi çocukların dijital aletlerle geçen sürelerini ciddi şekilde arttırdı.  ''Pandemi Döneminde Dijital Bağımlılığı Geleneksel Oyunlarla Yeniyoruz'' isimli eTwinning projesi tam olarak burada devreye girdi. Oyun çocuklar için temel bir gelişimsel ihtiyaç olduğu; dijital aletlerin çocuğun hayatında en baskın hatta birincil konuma gelmemesi için geleneksel oyunlarla çocuklarımızı dijital bağımlılıktan kurtarmayı ve eğlendirmeyi amaçlıyor" dedi.

 “Yağmur Suyu Hasadı” adlı projede yer alan Balakgazi Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Hilal Ercan; "Projemiz gelecekte yaşanabilecek su kıtlığına dikkat çekerek suyun önemini ,bilinçli kullanımını öğreterek su tasarrufu yapma davranışını kalıcı hale getirme amacı gütmektedir.Bu sebepten ki var olan su kaynaklarından tasarruf yapmak için dünyanın en büyük su kaynağı olan yağmur suyunun geri dönüşümünü çatı oluğu varili,yağmur suyu toplama kavanozları ve okul bahçesine konulan büyük çanak küplerle sağlanmıştır.Toplanan yağmur suları hemen kullanıma açılarak hobi bahçesi sulamasında,ağaç ve çiçek sulamasında,sınıflarda su ile oynanan oyunlarda,deneylerde,sulu boya çalışmalarında kullanılmıştır.Evlerde de tuvalet temizlğinde çiçek sulamasında veliler ve öğrenciler kullanmıştır" ifadelerini kullandı.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN