Israr mı teklif mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü evinde ziyaretiyle 'Saadet Partisi Cumhur İttifakı'na mı dahil oluyor?' iddialarına neden olmuş ancak Saadet cephesinden gelen açıklamalar bu iddiaları çürütmüştü.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Erdoğan'ın Asiltürk ziyareti sonrasında geçen cumartesi de Milli Görüş içinde saygınlığı olan Doç. Dr. Nedim Urhan ile bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. 

Doç. Dr. Nedim Urhan, Dar'ul Erkam Derneği'nin onursal başkanı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden emekli olmuş. Siyasetten ziyade İslami ilimlerin öğretilmesi üzerine yoğunlaşmış. Dar'ul Erkam Derneği bünyesindeki İslami İlimler Akademisi'nde temel İslami ilimler üzerine eğitim hizmetleriyle ilgileniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doç. Dr. Nedim Urhan ile kameralardan uzak bir görüşme yaptığı ortaya çıktı


Ziyarette, İslam dünyasının içinde bulunduğu durum, İslami hizmetlerin önemi üzerinde durulmakla birlikte Saadet Partisi'nin CHP ile millet ittifakı içinde olması yerine AK Parti ile cumhur ittifakında yer alması da konuşulmuş.


Bilindiği gibi Erdoğan, önceki gün de merhum Erbakan'ın kabrini ziyaret ederek dua etmişti. Erdoğan'ın geç olmayan bir süre zarfında Saadet Partisi ve AK Parti tabanında ismi sevgiyle anılan eski bakanlardan Recai Kutan'ı da ziyaret edeceği de ifade ediliyor.


Erdoğan’ın bu görüşmelerinin temelinde şüphesiz Saadet’in cumhur ittifakında yer almasını sağlamak. Ama bundan da öte ziyaretlerin kendisinin de geldiği siyasi misyona bir vefa olarak yorumlanıyor. 


İttifak konusunda ise teklifini sunacağı ama ısrarlı olmayacağı ifade ediliyor. Erdoğan’ın Saadet’e ittifak çağrısı bu partiyi de ciddi anlamda bölmüş durumda.
CHP ile aynı safta yer almaktan rahatsız olan parti tabanının önemli bir kısmı, cumhur ittifakına geçmekle birlikte hem bu yanlıştan kurtulacak hem de Ak Partinin yanlışlarının düzeltilmesi yönünde bir iç denetleme misyonu üstlenileceğini ifade ediyorlar.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN