Güneş'i Bile Batırdılar

İlimizde deprem anında yaşanan olumsuzların giderilmesinde başarılı bir süreç yöneten bakanlık ve yerel kurumların, şehrin yeniden imarı ve inşası konusunda çok kötü bir yönetim sergiledikleri ve bunun sonucu vatandaşlardan büyük tepki aldığını sıklıkla bu köşelerden yazıyoruz.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TOKİ’nin, gerek yerinde dönüşüm gerekse rezerv alanlarında inşa ettiği konutların sorunları, dengesiz dağılım sağlayan toplu kura gibi uygulamaları bu mağduriyetleri kat be kat artırdı.

Bizler TOKİ’nin bu uygulamalarını eleştirirken Kırmızı Oda repliği ile “meğer hiçbir sorun yaşanmaması gerekken küçük ve basit konularda bile ne  büyük sorunlar yaşanıyormuş” diyesimiz geldi.

 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar alarak yıkılan Hazardağlı Bulvarı üzerindeki  Güneş Sitesi’nin sakinlerinin feryadı ile yeni bir “yönetememe” örneği daha ortaya çıktı.

Güneş Sitesi Başkanı İrfan Balan, “Güneş Sitesi A blok eşyalı olarak yıkılmış, akabinde B ve C bloklar ağır hasarlı olarak yıkımı tamamlanmıştır. Deprem sonrası Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü GEDAŞ’ın sorumlu müdürleri, Güneş Sitesi sakinleri tarafından kabul edilmiş, toplantı yapılmıştır. Toplantıda verilen vaatlerimizden evlerimizin aynı metrekarede olacağı, herkesin aynı katta, aynı cephede evlerinin olacağı, yapılacağı bizlere bildirilmiştir. Geldiğimiz noktada ise 165 metrekare olan evlerimiz 100 metrekare olduğu, Elazığ mimarisine uygun yapılmadığı, mutfak balkonlarının olmadığı, kat sahiplerinin kuraya tabi tutulması istenmektedir. Ancak 60 kişi imza toplamışız biz kura istemiyoruz diye. Verilen vaatlerin hiç birinin yerine getirilmediğini üzülerek kamuoyuna bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hepi topu yıkılan üç blok. Hak sahipleri belli, evlerinin hangi kat ve hangi cephede olduğu belli. Bu kadar basit çözülecek bir meseleyi bile çözümsüz hale getirmek ancak ve ancak ilgili kurumların ve bazı bürokratların  başarabileceği bir üstün yetenek örnekliğidir.

Buradan âcizane tüm Elazığ’a ve Türkiye’ye sesleniyoruz. Aman ha aman. Yaşanmasını istemeyiz ama eğer bir gün bir deprem olur ve eviniz hasar alırsa sakın ha bazı resmi kurumlara bulaşmayın. Kendi çözümünüzü kendiniz bulun. İnanın hem daha ucuza mal edeceksiniz hem de istediğiniz projeyi yaparak hayatınız boyunca keyfini çıkartıp mutlu olacaksınız.
 

Elazığ Hakimiyet Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN