Zam Haberleri

Zam Haberleri

Ulaşıma Yeni Zam Yolda

Akaryakıtlara yapılan son zamlar nedeniyle Elazığ’da 15 Şubat’ta toplu ulaşım ücretleri öğrenci 3.5, tam 4 TL olmuştu. Şoförler Odasının talebi olumlu bulunursa, bu defa ücretler tam 5,5 Lira,  Öğrenci 4,5 Lira olacak şekilde güncellenecek. 

Vatandaşlar Cip Mesire Alanına Akın Etti

Başak MERAL GÜNDÜZ/Yoğun iş stresinin ardından aileleriyle birlikte keyifli zaman geçirmek isteyen vatandaşların hafta sonlarını değerlendirdikleri  duraklardan bir tanesi de Elazığ Belediyesi Cip Mesire Alanı.

Litre Fiyatı 24 Liraya Dayandı

Geçtiğimiz gün litre başına 1 lira 70 kuruş zam gelen benzine bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 4 kuruşluk bir zam daha yapıldı. Zamla birlikte İstanbul'da benzinin litre fiyatı 23 lira 86 kuruşa yükseldi. Benzine yılbaşından bu yana 17 kez zam yapıldı, bugünkü fiyat artışıyla birlikte 18. zam oldu.

Müzesiz, Müze Kutlaması

İlimizde ne zaman açık olduğuna dair tarih kitaplarına başvurduğumuz, kendimizi bildik bileli kapalı ve tadilatta olan Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü,  18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü programı düzenlenmemiş.

Arslan: 'Gençlerimiz Ata’sının Emanetine Her Zaman Sahip Çıkacaktır'

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Arslan mesajında, “Ulus olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 103. yıldönümünün büyük gururu ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

Akaryakıta Çifte Zam Geliyor!

Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle akaryakıta bir zam daha geliyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, benzinin litresine 1 lira 68 kuruş, LPG'ye ise 40 kuruş zam gelecek. Fiyat artışının ardından benzinin litresi 23 lira sınırına dayanacak, LPG ise 11 liranın üzerine çıkacak.

Ürkek Adaylar

Normal zamanında yapılacak seçimlere bir yıl gibi bir süre kaldı. Geçmiş seçimlerde iki yıl öncesinden kamuoyunda kendisini gösteren ve öne çıkma çalışmaları ortaya koyan adaylar şimdilerde çok görünmüyorlar.

Zeki Korkmaz sahalara ne zaman döner?

Elazığspor’un tecrübeli ön liberosu Zeki Korkmaz, İstanbul’da bıçak altına yattı. Zeki’nin en az iki ay sahalardan uzak kalacağı öğrenildi

Aksaray Mahallesi Yeni Yaşam Alanında Çalışmalar Hızla İlerliyor

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın talimatıyla Aksaray Mahallesi Şehit Ferhat Bulut Sokağı’nda bulunan ve zamanla kullanılamaz duruma gelen çamlık alanın yeni bir yaşam alanına dönüştürülmesine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.

Türkiye'nin En Uzun Demir Yolu Köprüsü Elazığ’da

Elazığ’ın Baskil ilçesinde bulunan yapıldığı dönemde dünyanın 3., Türkiye’nin ise en uzunu olan Fırat Demiryolu Köprüsü, Elazığ ile Malatya illerini birbirine bağlarken, aynı zamanda geçiş yolu olarak kullanılıyor.

Yoksul Olmak İstiyoruz!..

Hükümete yakın en büyük STK ünvanlı Memur-Sen'in araştırmasında Nisan ayında 4 kişilik ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 5 bin 263 lira olmuş.

Cevdet Yılmaz'dan Asgari Ücret Açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, "Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi" dedi.

Temel Besinlere Yüzde 342 Oranında Zam

Halkın tenceresinde kaynattığı patates, soğan, un, makarna başta olmak üzere temel besin maddeleri bir yıl içinde yüzde 342’yi aşan oranlarda zamlandı.

Uzm. Dr. Cihangiroğlu: 'Salmonelloz, Tifo veya Benzeri Klinik Tablolara da Neden Olabilmektedir'

Salmonelloz mikrobunun hastalık yapıcı özeliğinin yaz aylarında daha fazla artış gösterdiğini belirten Uzm. Dr. Mustafa Cihangiroğlu, "Salmonelloz ülkemizde çok sık gastroenterite (sindirim sisteminin enfeksiyon veya iltihaplanması) neden olan bir mikroorganizmadır. Gıdalar ve hayvansal ürünler ile insana bulaştıktan sonra bağırsakta çoğalıp bulantı, kusma ve ishale sebep olabilmekte ve birkaç gün içinde kendini sınırlayıp iyileşebilmekte. Ama direnci düşük kişilerde veya mikropların çok yoğun alındığı zamanlarda tifo veya benzeri klinik tablolara da neden olabilmektedir" dedi.

Alt geçitte Mahsur Kalan Başkan Toraman'ı İtfaiye Ekipleri Kurtardı

Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, Çaydaçıra Alt Geçidinde mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri tarafından kurtarılan Başkan Toraman, 'Elazığ’ın her zamanki hali budur. Bugün yine bir sürü hasar kaydı olacak' dedi.

Başkan Hatif Çadırcı Çocuklarla Bir Araya Geldi

Elazığ'ın Yazıkonak Belde Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, çocuklarla zaman geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Benzine Büyük Zam!

30 Nisan cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 1 lira 33 kuruşluk fiyat artışı bekleniyor.

Bakan Bilgin’den Emekli Maaşı Müjdesi!

Katıldığı bir canlı yayında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında bir sürprizimiz olacak, en düşük emekli maaşı artacak. Detayları 1 Mayıs'ta açıklayacağım." ifadelerini kullandı.

Vatandaş da Çiftçi de Kazanacak

Rekabet Kurumu, enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı sonrası "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" hazırladı. Raporda zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılması istenirken, tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği belirtildi. Tarladan markete gelene kadar olan süreçte aracı sayısının azaltılmasıyla, çiftçilerin gelirinin artacağı ve fiyatların düşeceği vurgulandı. Böylece ürünün çiftçiden alındığı fiyatın 5-10 katına satılması engellenecek.

Kanser ve Diyabetin de Yer Aldığı 508 Kalem İlaca Zam Yapıldı

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun içerisinde kanser, diyabet, hormon, tüp bebek tedavisi ilaçları ile bazı antibiyotiklerin bulunduğu 508 kalem ilaca yüzde 1 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda zam yapıldığını söyledi. Bazı ilaçlarda zam oranının yüzde 200'ü aştığına dikkat çeken Ercanlı, "Eğer bu sistem toptan çözülmezse haziran ayından itibaren birçok ilaca erişimde sıkıntı yaşayacağız" dedi. 

Bakan Kurum: 'Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem dönüşümünü başlattık'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaşanan afetlerde milletin yanında olduklarını ve yaraları sarmak için zamanla yarıştıklarını belirterek, Elzığ ve Malatya'da, Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem dönüşümünü başlattık. İki şehrimizde toplam 36 bin konut, 25 okul, 18 cami, 1.150 ahırın yapımını büyük oranda tamamladık. Malatya'da inşa ettiğimiz 7 bin 7 konutumuzun hamdolsun şu ana kadar 4 bin 387'sini teslim ettik. Kalanları da önümüzdeki aylarda inşallah sizlere teslim edeceğiz dedi.

Kemiyet Değil Keyfiyet Önemli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gelen zamları protesto etmek için elektrik faturalarını ödemeyeceğini açıklamış, 3 aydır faturalarını ödemeyen Kılıçdaroğlu'nun evinin elektriği dün ekipler tarafından kesilmişti. Kılıçdaroğlu ayrıca gaz lambası ışığında yaptığı canlı yayınla ülkede 4 milyon hanenin elektriğinin kesik olduğunu dile getirmişti.

Öğrenciler sanal ortamda sınırları aşıyor

Malatya'nın Darende ilçesindeki öğrenciler E-Twinning projesi ile dünyaya açılıyor. Öğrenciler proje çalışması ile yabancı dili ve teknolojiyi etkin bir şekilde kullanırken aynı zamanda yeni kültürleri tanıyor.

Malatya'da 2 ilçede 6 adrese eş zamanlı operasyon: 6 gözaltı

Malatya'da iki ilçede 6 ayrı adrese jandarma tarafından eş zamanlı operasyon düzenlenip uyuşturucu maddeler ele geçirilirken, olayla ilgili gözaltına alınan 6 zanlıdan 3'ü tutuklandı.

Dağlardan Topladığı Çedene İle Sabun Üretiyor

Başak MERAL GÜNDÜZ/Hobisini mesleğe dönüştüren Tuba Bahçeci, atölyesinde kendi yaptığı özel sabunları müşterilerine ulaştırmaya devam ediyor. Doğal Sabunlar peeling, nemlendirme, parlatma ve canladırma dahil cilde sayısız fayda sağladığını söyleyen Bahçeci, cilt lekeleri, sivilce, sedef egzama ve akne gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olur. Her doğal sabunun özelliği birbirinden farklıdır. Amaçlarının insanların doğal sabunlarla tanışması ve fayda sağlaması olduğunu ifade etti.

Herkes zam yaparken onlar fiyatları indirdi

Malatya'da ev yemekleri ve yufka ekmeği üretimi yapan bir işletmede doğal olarak üretilen yufka ekmekleri piyasadaki 6 ile 10 TL arasında değişen fiyatlara inat Ramazan ayında indirimli olarak 2 liradan satışa sunuluyor.

Şampiyonluk maçı ne zaman?

Elazığ 1. Amatör Küme Futbol Ligi’nde şampiyonun belirleneceği Dsispor – Aksaray Gençlikspor maçının tarihi ve saati netleşti

Çözüm Toplantıları

İlimizin sorunlarının öncelik ve önem sırasına göre ilgili kurumların da katılımlarıyla tek tek masaya yatırılıp çözülebileceğine dair zaman zaman dile getirdiğimiz “Çözüm Toplantıları” Elazığ Valisi Ömer Toraman başkanlığında icra ediliyor ve hayırlı sonuçlar elde ediliyor.

Bakan Bilgin: 'Bayram İkramiyesine Zam Yapılması Gündemimizde Yok'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilerin bayram ikramiyelerine ilişkin, " Şu an için bayram ikramiyelerine zam yapılması gündemimizde yok, İkramiye bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek" dedi.

Atıcılık ve Avcılık Camiası’ndan Yıldırım'a Teşekkür Ziyareti

Elazığ'a kazandırılması için uzun zamandan beri çaba sarf edilen Olimpik Trap Skeet Atış Poligonu projelendirme çalışmaları devam ediyor. Atıcılık ve Avcılık Sporu gönüllüsü olan STK temsilcileri ve lisanslı sporcular sürece olan desteklerinden dolayı AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım'ı makamında ziyaret ederek teşekkür plaketi takdim ettiler