Elazığ Tarım Il Müdürlüğü Haberleri

Elazığ Tarım Il Müdürlüğü Haberleri

Üretimi Artırmalıyız

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, Elazığ’ın ciddi bir su ürünleri potansiyeli olduğunu, Mersin balığındaki geleceği yönetebilirsek ilimizi 2030’lu yıllarda su ürünleri ihracatında özellikle Mersin Balığı ile Havyar ihracatında önemli bir şehir konumuna gelebileceğini ayrıca İlimizdeki tarımsal üretimde esas üretim kayıplarının önüne geçmek gerektiğini ve birim anlamında girdi maliyetlerini düşürürken, birim alanındaki üretim maliyetlerini artırmamız gerektiğini ifade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kılıç: ‘Zenginliklerimizin Farkında Değiliz’

Özel Haber: Elazığ’ın bir tarım ve üretim merkezi olmasının önünde hiçbir engel bulunmadığını, şehrin bu konuda gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, bu konuda en büyük eksiklik olarak gördükleri “Tarım Stratejik Planı” üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Tarımda Büyük Revizyon

Uzun bir süre Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevini yapan Turan Karahan’ın görevden alınıp yerine Ali Kılıç’ın atanmasının ardından yeni hedeflere ulaşmak amacıyla müdürlük bünyesinde köklü bir değişim yaşandı ve yedi şube müdürlüğünde revizyona gidildi.

Bireysel Sulama Sistemleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

25 Şubat 2021 tarih ve 31406 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında 2021/7 sayılı Tebliğ kapsamında sulama sistemleri alanında faaliyet gösteren firma ve danışmanlara bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Elazığ’da Vişne Fidanı Dağıtıldı

Kapama Vişne Bahçesi tesis etmek suretiyle Bakanlığın Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Elazığ Tarımında Vişne Yetiştiriciliğini artırarak Bitkisel Üretim gelirine katkı sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kampüsünde İl Müdürü Dr. Turan Karahan, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, teknik personel ve üreticilerin katılımıyla vişne fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Kız Kardeşim Projesi Kapsamında Eğitim ve Toplantılar Devam Ediyor

Kız Kardeşim Projesi kapsamında kırsalda kadın çiftçileri ve tarımsal kalkınma kooperatif ortağı olan kadınları satış ve pazarlama alanında güçlendirmek için toplantı yapıldı.

Çiftçi de Unutuldu…

Şehrimizde, yatırımcı, sanayici, esnaf ve üreticilerin bin bir türlü sorunu varken ve ilgili kurumlar bu sorunları çözmek yerine sadece izlerken çiftçimizin de sahipsiz olduğu ortaya çıktı.

Elazığ'da ikinci ürün olarak sarımsak ekimi gerçekleştirildi

Elazığ'da sarımsak yetiştiriciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında başlatılan projede 2021 yılının ilk ekimi bugün gerçekleştirildi. Projede 24 çiftçinin 120 dekar alan üzerinde sarımsak yetiştirmesi hedefleniyor.

Kurutmalık domateslerle ay yıldızlı Türkiye haritası oluşturuldu

 Elazığ’da 20 bin dekar alanda yetiştirilen yaklaşık 80 bin tonluk kurutmalık domates nedeniyle tarla günü düzenlendi. Tarla günü etkinliği kapsamında güneşe bırakılan kuru domateslerle ay yıldızlı Türkiye haritası oluşturuldu.

Baskil’de 300 bin sazan baraj gölüne bırakıldı

Elazığ'ın Baskil ilçesinde Karakaya Baraj Gölüne yaklaşık 300 bin pullu sazan yavrusu bırakıldı.

Elazığ'dan giden 120 bin yavru balık Malatya'daki göletlere bırakıldı

Malatya'da 11 gölete 120 bin yavru balık bırakıldı. Beylerderesi Göleti'nde de Alabalık üretilecek.

Bu mu Başarı?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde sosyal, kültürel, tarımsal ve üretime yönelik projelere destek sağlayan DAP Başkanlığı’ndan aslan payını Erzurum Alırken Elazığ, Ardahan ili ile aynı oranda ve çok geride kaldı!

Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamaları ile Yaygınlaştırması Projesi (ETKİYAP) başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen ‘Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi’ (ETKİYAP) kapsamında Elazığ’da suni tohumlama çalışmaları başladı.

Siz Yanlış Anlamışsınız!

Tarımsal üretimde daha çok verim alınması ve hem ev hem de ülke ekonomisine katkı sunulması amacıyla ilgili kurumların müşterek çalışmaları ile kurslar düzenlenmesini geçtiğimiz aylarda yazmış ve bu konuda çalışma yapılmasını önermiştik.

Çiftçi Kursları Devam Ediyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliği sonucu açılan; Bağ Budama, Domates Yetiştiriciliği, Lahanagil Sebzeler Yetiştiriciliği, Ekim Dikim ve Gübreleme Makinaları Bakım ve Onarım, Tek Yıllık Çiçeklerin Yetiştiriciliği, Yağ Bitkileri Yetiştiriciliği kursları devam ediyor.

Destek Var mı Yok mu?

Devlet desteği ile üretildiği açıklanan ve bunun için yetkililerin katıldığı törenler yapılan lavanta ve sarımsak gibi alternatif ürünlere ne kadar destek verildiği tartışma konusu oldu

Lavanta ile Gelen Zenginlik

Son yıllarda bilinen ve klasik tarım ürünleri yanında alternatif ürünler konusunda ciddi ilerlemeler kaydediliyor. Geçmişin arpa, buğday, kuru fasulye, nohut, şeker pancarı, mısır, pamuk gibi klasik ürünlerin yerini birçok ilde o bölgenin iklim ve florasına uygun ürünler yetiştirilmeye başlandı.

Göl Köyünde İlk Lavanta Hasadı Gerçekleşti

Son yıllarda bitkisel üretimde ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla Elazığ'da yapılan çalışmalar meyvelerini veriyor.

Tunç: ‘Yeni politikalarla yol alacağız’

Pandemi ve kuraklık sürecinin etkisiyle ülkemiz ve ilimiz tarımında yeni strateji ve politikalara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç, yeni dönemde yeni politikalar belirleyerek sorunları aşacaklarını ifade etti.

Elazığ’da üreticilere bamya tohumu dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen “ Kırsalda Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor, Bamya Depremin Etkilerini Siliyor” projesi kapsamında Sivrice ilçesinde İl Müdürlüğü tarafından üreticilere bamya tohumu dağıtıldı. Dağıtım programına, İlçe Kaymakamı Yunus Emre Vural, Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Turan Karahan, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı.

Elazığ'da Ramazan ayında gıda denetimleri arttırıldı

Elazığ'da Ramazan ayıyla birlikte gıda denetimlerinin arttırıldığı bildirildi.

Keban Barajı Su Ürünleri Balık Üretim İstasyonu, devredildi

Keban Barajı Su Ürünleri Balık Üretim İstasyonu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne devredildi.

Budama Kursu Bekliyoruz

İlkbahar mevsimine girdiğimiz bu günlerde az bir bağ ve bahçesi olanlarda tatlı bir telaş var. Hafta sonu yasağının da kalkmasıyla birlikte hafta sonunu iple çeken halkımız, eline geçirdiği bir budama makası ile bilip bilmeden hoyratça giriyor ağaçların arasına ve bilinçsizce budama yapıyor.

Elazığ'da İpekböceği yetiştiricilerine 26 bin fidan desteği

Elazığ'da ipekböceği yetiştiricilerinin desteklenmesi amacıyla 26 bin adet dut fidanı verildi.

Küçükbaş Hayvan Kontrolleri ve Budama Eğitimleri Sürüyor

Erkan BAY/Elazığ İl Tarım Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hem tarım hem de hayvancılık ile ilgili eğitim ve denetimlerine devam ediyor.

Elazığ'da "Meyveciliği Geliştirme" projesi, 13 bin fidan dağıtıldı

Elazığ'ın Keban ilçesinde "Meyveciliği Geliştirme" projesi kapsamında yüzde 50 hibe destekli 13 bin fidan dağıtımı yapıldı.

Budama Kursu Açılamaz Mı?

Özellikle 24 Ocak 2021 depreminden sonra bir çoklarımız köylerimize, bahçelerimize daha çok yöneldik. Hatta bu tarihten sonra birçok hemşerimiz bütçelerine uygun alan ve büyüklükte araziler alarak bahçe yetiştiriciliğine başladılar.

Tarım İl Müdürlüğü'nün yeni binasının nereye yapılacağı belli oldu

Elazığ Tarım İl Müdürü Turan Karahan, Tarım İl Müdürlüğü'nün yeni binasının mevcut yerinde yapılacağını söyledi.

Tarım binasında son durum ne?

İlimizde geçtiğimiz haftalarda en çok konuşulan konulardan biri de Tarım İl Müdürlüğü yeni hizmet binasının nereye yapılacağı tartışmasıydı.

YAPRAK PİRELERİNİN ZARARLARI ANLATILDI

Nisa Yılmaz/Elazığ Tarım İl Müdürlüğü Yaprak Pirelerine karşı vatandaşları uyardı.