Elazığ Kara Listede!

Liste açıklandı: Türkiye'de 12 ilde hava tüm yıl kirli, sadece iki ilde temiz hava solunabiliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Elazığ Kara Listede!
Liste açıklandı: Türkiye'de 12 ilde hava tüm yıl kirli, sadece iki ilde temiz hava solunabiliyor.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun yayınladığı Kara Rapor 2021’e göre, 2020 yılında Türkiye’deki illerin yarısında, yani 42 şehirde kanserojen olan ince partikül (PM2.5) seviyesi yeterli düzeyde ölçülmedi.

Rapora göre, 2020 yılında Türkiye’de sadece 2 ilde (Bitlis ve Hakkari) Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği kılavuz değerlerin altında temiz hava solundu. Üstelik, bu kılavuz değerler DSÖ tarafından hava kirliliğinin güvenli limiti olmadığı için Eylül ayında yüzde 75 oranında aşağıya çekildi.

2020 yılında yeterli veri alınabilen 72 ilin partikül madde değerleri (PM10) incelendiğinde 45 ilde hava kirliliğinin ulusal sınır değerleri dahi aştığı açıklandı.

Raporda, orman yangınları nedeniyle havaya iklim değişikliğine de sebep olan siyah karbon kirleticisi salındığı belirtildi.

ELAZIĞ DA LİSTEDE
THHP Koordinatörü Buket Atlı, geçen yıl yeterli derecede ölçüm yapılabilen 175 istasyonun yüzde 97,7’sinde yıllık PM10 ortalamasının Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kılavuz sınır değerlerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Atlı, “Ayrıca, 9 ilde hava kirliliği ile ilgili yeterli partikül madde (PM10) verisi yok ve Elazığ dahil 45 şehirde hava kirliliği ulusal sınır değerlerini bile aştı. 2020 yılında Türkiye’deki 42 şehirde kanserojen olan ince partikül (PM2.5) seviyesi yeterli düzeyde ölçülmedi. PM2.5 hava kirliliği kaynaklı hastalık yükü ve ölümleri anlayabilmemiz için en temel gösterge, ancak ülke genelinde ölçümü yapılmıyor ve hala mevzuatta PM2.5 için limit değer bulunmuyor. Diğer yandan 2020 yılında ölüm verileri açıklanmadığı için hava kirliliğinden kaynaklı ölüm sayısını hesaplayamadık" dedi.

HAVA KİRLİLİĞİNE BAĞLI ÖLÜMLERİN EN FAZLA YAŞANDIĞI 8. İL ELAZIĞ

Rapor'da hava kirliliğine bağlı ölüm oranlarına ilişkin olarak şu bilgieler yer aldı: "2019 yılında meydana gelen 30 yaş üstü (kazalar/dışsal yaralanmalarharicindeki) ölümlerde hava kirliliğine atfedilen ölüm yüzdesi en yüksek olan ilimiz %33,57 ile Iğdır olmuştur. 2019 yılında da hava kalitesi en kötü ilimiz olan Iğdır’da, hava kirliliğine bağlı ölüm yüzdesi 2017 yılında %25,5 ve 2018 yılında %28,17’dir. Iğdır’da PM2.5 kirliliğinin artmasına bağlı olarak, son 3 yılda hava kirliliğine bağlı ölüm yüzdesi giderek artarak 2019 yılında rekor seviyeye çıkmıştır." Açıklanan raporda Elazığ'ın hava kirliliğine bağlı olarak ölümlerin en fazla yaşandığı 8. il olması ise dikkat çekti. 

12 İLDE HAVA TÜM YIL KİRLİ 
Muş, Iğdır, İstanbul, Sinop, Malatya, Edirne, Tokat, Kayseri, Denizli, Düzce, Karabük, Ağrı ve Ankara’daki 15 istasyonda 2020 yılı boyunca yapılan ölçümlerde ‘yüksek hava kirliliği’ gözlemlendi. Türkiye’de sadece Bitlis ve Hakkari’de hava kirliliği (PM10) DSÖ kılavuz değerlerinin altında ölçüldü. Hava kirliliğinin en yüksek oranda olduğu şehrin ise Muş olduğu açıklandı. Muşlular yılın 306 günü kirli hava soludu.

2020 yılında hava kalitesi en düşük çıkan iller ise Iğdır, Ağrı ve Muş oldu. Türkiye’nin hava kalitesi açısından en kirli illeri listesinde son 4 yıldır ilk sırada yer alan Iğdır, 2020 yılında yerini Muş’a bıraktı. 5 yıldır Iğdır, Kahramanmaraş, Manisa, Ağrı ve Düzce’de hava kirliliği sorununun kronikleştiği ifade edilirken bu şehirlerde ‘Acil Temiz Hava Eylem Planları’ açıklanması gerektiği vurgulandı.

Raporun tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN