CHP'nin HDP Sempatisi…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu olduğunu, bu sorunun meşru bir organla çözülebileceğini ve HDP'nin de bu organ olduğunu söyledmiş.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
CHP'nin HDP Sempatisi…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu olduğunu, bu sorunun meşru bir organla çözülebileceğini ve HDP'nin de bu organ olduğunu söyledmiş.
Elazığ Hakimiyet Haber - Elazığ Hakimiyet

Demirtaş, "Seçim gününü beklemeye gerek yok. HDP’yi ciddiye almayanlar kaybeder" demiş.

T24'ün aktardığına göre gazeteci ve belgesel yapımcısı Günel Cantak’ın "Bay Kemal ve İttifakları" belgeselinin ilk bölümünde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının parti içinde çok fazla tartışılmadığını özeleştirisinde bulunmuş.

2015 seçimlerinde HDP’nin parti olarak TBMM'ye girmesini desteklediğini ifade eden CHP lideri, Kürt Sorunu’nun çözümü için şunları kaydetti:"Siyaset kurumunun 35-40 yıldır çözemediği bir Kürt sorunu var. Kürt Sorunu’nu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. Devlet dediğiniz kurum gayrimeşru bir organla muhatap olmaz. Erdoğan bunu yaptı. Devleti, İmralı ile muhatap kıldı. Mesela İmralı meşru bir organ değil. Meşru organ kimdir? HDP'yi meşru organ olarak görebiliriz. Halkın desteği var. Parlamentoya gelmiş, dolayısıyla parlamentonun içinde bulunuyor görevini yapıyor. Dolayısıyla eğer bu sorun çözülecekse meşru bir organla da biz bu sorunu çözebiliriz; bu düşüncedeydim."demiş. 

Yaşanan bu süreçte gösteriyor ki CHP ve HDP ittifakı kapalı kapılar arkasında değil, gün yüzüne çıkmaya başladı. 2023 seçimlerinde Millet İttifakının en büyük destek beklediği kesimin HDP olduğu daha net anlaşılıyor. Öyle ki artık HDP’nin ismi 2023 seçimleri yaklaştıkça daha söylenmeye başladı. 

Ne diyelim… Süreç neler getirir bilinmez ama bilinen şu ki Millet İttifakın da daha çok gün yüzüne çıkmamış söylemler göreceğiz gibi… 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN